Dvě lidské tragédie na chodbách jednoho nešťastného špitálu krátce po sobě. Můžeme nadávat na lidský šlendrián, na doktorskou aroganci či na úpadek české medicíny. A také můžeme fatalisticky mudrovat nad nevyzpytatelností božích cest a lidského osudu.

Štěpánka Fraňková
Pochybení pardubické nemocnice kvůli novorozenci stálo funkci šéfku Fraňkovou

Tragickému porodu předcházela anabáze, která ukázala zamrzlou komunikaci mezi špitály tří různých institucí: rychnovské nemocnice vlastněné hradeckým krajem, nemocnice Pardubického kraje a státní fakultní nemocnice. Osudné noci sanitka  s rodičkou bloudila po východočeských silnicích.

Odmítli je v Rychnově, kde na péči o ohroženého novorozence nejsou vybaveni, i v špičkové hradecké porodnici, kde nebylo volno. Přijetím by zřejmě ohrozili děti a rodičky, které tam už zamířily před nimi. Do Pardubic nakonec dorazili na poslední chvíli a porod byl už skoro prohraný závod s časem.

Ilustrační foto.
Život se nám obrátil naruby, říká otec postižené holčičky

V komplikovaném koktejlu správců a vlastníků nemocnic se informace o nemoci, životě i smrti předávají trestuhodně dlouho: v tom se musí české zdravotnictví dostat do 21. století. Díky technologiím víme okamžitě, co měla Kim Kardashian k snídani, ale zprávy, které nám mohou zachránit život, se předávají téměř středověkým způsobem.

Autor je šéfredaktorem východočeské divize Deníku.