Tím dobré zprávy končí a začíná nepěkná fraška: polepšit si totiž měli nejenom novorozenci, ale také všechny děti, kterým v té době bude méně než čtyři roky. V uplynulých měsících o tom mluvila nejenom ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD), ale i ministryně financí (ANO).

Alena Schillerová (vpravo) a Jana Maláčová.
Naštvané matky a otcové píší ministryni Maláčové. Kvůli rodičovské

Jak to (zatím) dopadlo, víme. Rodičové až 400 tisíc dětí mají smůlu. Osm miliard korun navíc se (zatím) nepodařilo najít. Stát šetří a popřeje jen novorozencům.

A jako vždy: nejde o peníze, ale o princip. Zmíněných 80 tisíc je velmi příjemný bonus, který ale k vyšší porodnosti fakticky nepřispěje. Asi by se na koaliční vládu ANO a ČSSD nikdo nezlobil, kdyby příslib peněz „pro všechny“ nezazníval veřejně a opakovaně. Jenže přesně to se dělo.

Ekonomika zpomaluje (ano, bude hůř) a osm miliard navíc je velká suma. Pokud se stát vydal na cestu úspor, je to pochopitelné. Jediná férová cesta je ale nyní veřejný slib odvolat a omluvit se za nesplněná očekávání. Tak odvážné máme politiky, že k tomu nikdo odvahu nenašel. Rada na závěr: Milujte se a množte se, ale až v květnu!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Ministryně Maláčová: Na vyšší rodičovskou pro všechny nemáme v resortu peníze