Současná úprava byla uzákoněna v roce 2008 a s mírnou úpravou se zachovala dodnes. Znamenala prý „výrazné snížení nemocnosti“. To je však nesmysl, protože mohla znamenat pouze snížený počet čerpání nemocenské, neboť mnoho lidí si nemůže dovolit výpadek příjmů a nemoc přechází. 

To se ale v dlouhodobé perspektivě negativně projeví na celkové zdravotní kondici obyvatelstva. Zřejmé to je zejména z toho, že se výrazně prodloužila doba pracovní neschopnosti! Zkouší-li kdo nastupující nemoc nejprve přechodit, pak ho to složí o to brutálněji. 

V současné době lékaři obzvláště varují před pokusy přecházet respirační nemoci. Někomu se to podaří přechodit, ale je to na úkor zdravotní kondice: tyto hříchy příroda sčítá a zle se pak mstí.

Tato situace je důsledkem privatizace zisků a socializace nákladů. Karenční doba šetří náklady firmám, které platí nemocenskou první dva týdny. Prodloužená doba marodění a zhoršený zdravotní stav obyvatelstva, častěji přecházejícího nemoci, však jde na úkor státu!

Vrátili jsme se do 19. století a teď se obtížně z toho vyhrabáváme. Díky všem, kteří mají skutečnou odpovědnost za budoucnost národa!

Autor je bezpečnostní analytik.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.