Kdo jim rozbil domovy, takže jim nezbylo nic jiného? Kdo destabilizoval státy, které do té doby tvořily hráz migraci do Evropy? Kdo toleruje činnost převaděčských gangů a podobných skupin, pašujících lidi v tak ukrutném množství?

Války v těch zemích, odkud přicházejí migranti, nejsou naším nápadem. Destabilizace zemí, přes něž přecházejí, není naším dílem. Naopak se snažíme přispět k uklidnění situace, k němuž lze dojít pouze jednáním. A naše velvyslanectví v syrském Damašku, jedno z mála, které tam zůstalo, vyvíjí v tomto směru naprosto výjimečnou činnost, což oceňují například i Spojené státy.

Takže princip solidarity neodmítáme. A kdyby měla naše pomoc být vyjádřena pomocí nějakých kvót, museli bychom je vynásobit koeficientem, který by vyjadřoval míru odpovědnosti za to, že se ty migrační vlny zdvihly a daly do pohybu a bez větších problémů se dostaly až do Evropy.

A pak bychom se dozajista dostali k těm hodnotám, které nám vyčítáte. Samozřejmě že bychom způsob, jak jsme se k nim dostali, mohli vysvětlit v médiích, ale nechceme prát vaše špinavé prádlo na veřejnosti. Nechceme zablokovat, ale naopak umožnit řešení této situace. Proto ale musíme držet tu nulovou variantu.

Jan Schneider, bezpečnostní analytik