Ale zpět k Anglii. Tým kolem superkanonýra Harryho Kanea se vloni prodral do semifinále mistrovství světa, v kvalifikacích nepadl už deset let. Ale pak přijel do Prahy k zápasu kvalifikace mistrovství Evropy jako favorit.

A tady padl. Doteď je vše v pořádku. Byl to krásný zápas, atmosféra výborná, kazila ji jen volná místa na tribunách. Sakra, to už není možné, že v Česku nedokážeme vyprodat ani Anglii, láteřili fanoušci. Důvod není jeden, jde o směsici všemožných věcí.

Důvody nezájmu

Zaprvé národní tým v poslední době neválel. Prohrál v Kosovu, navíc na kritiku (i tu oprávněnou) reagovali jeho hráči dost popudlivě. To fanoušky nadzvedlo.

Zadruhé to byla cena vstupenek. Dejte za nejhorší lístek tisícovku, za přijatelný dvojnásobek. Vezmete na fotbal děti, k tomu nějaké občerstvení a jste v tom za deset. Ani nevíte jak.

Navíc nabídka exkluzivních sportovních akcí je v poslední době v Česku nepřeberná. Slavia hraje Ligu mistrů, v níž dostala věhlasné soupeře: Barcelonu, Dortmund a Inter Milán. V Praze se hrál také zápas NHL, i to je atraktivní. Fanoušci prostě dumají, za co vydat finance.

Za třetí je tu celkový obraz českého fotbalu. Ten je brán jako záležitost propletená korupcí, kamarádšoftem, klientelismem, sázkami. Někdy je vykreslován až v moc černých barvách, ale rozhodně v něm není vše čistě bílé. Spíše naopak.

I to fanoušky, kteří by měli dorazit na svůj národní tým, odrazuje. K tomu je tady další velmi silný faktor. Poslední zápasy odkopalo mužstvo kouče Jaroslava Šilhavého v Praze. V přesycené Praze, jak už bylo naznačeno.

Zápas se Severním Irskem se zkrátka měl hrát jinde: Jsou tu Liberec, Teplice, České Budějovice, Olomouc. A další adepti. Tuhle šanci český fotbal neproměnil.