Česká politická scéna v době adventu vskutku nabádá k přemítání. Je tu dominantní hnutí ANO, které posiluje s každou další demonstrací a pochodem Milionu chvilek pro demokracii. Paradox současnosti. Záda kryje premiéru Babišovi ČSSD, která se hroutí v jakési předsmrtné křeči.

Připomeňme třeba odpor jejího šéfa a ministra vnitra Jana Hamáčka proti přijetí několika dětských uprchlíků z Řecka. S ním – v duchu tradic této nejstarší politické strany – nesouhlasí ministr zahraničí a místopředseda strany Tomáš Petříček, podle něhož by Česká republika podobné humanitární gesto nepochybně zvládla.

Jiný místopředseda a poslanec ČSSD Ondřej Veselý zase nepochopitelně navrhl razantní zdanění loterijního byznysu, čímž vyrazil dech všem odborníkům na hráčskou závislost, neboť hrací automaty zůstaly v nezměněné sazbě.

A tanečky kolem rodičovského příspěvku? To Hamáček byl tím, kdo na jaře navrhl, aby se zvýšil až rodičům dětí, které se narodí po 1. lednu 2020. Ministryně sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová to akceptovala jako kompromis. Po vlně nesouhlasu přišlo Babišovo ANO s návrhem, aby ho dostali všichni, kdo ho k tomuto datu již pobírají. Na tom byla koaliční shoda.

V pondělí se Maláčová utrhla a řekla, že poslanci ČSSD budou hlasovat pro senátní verzi, která příspěvek ve výši 300 tisíc korun přiznala všem rodičům dětí do čtyř let věku, i když dávku vyčerpali ve zrychleném režimu. Babiš ji rychle zkrotil a sociální demokraté poslušně odmávali původní sněmovní text.

Takhle se voliči vskutku nezískávají. ČSSD působí jako směšný doplněk hnutí ANO, jež se v důležitých věcech radí s komunisty, kteří vládu tolerují. Zdá se, že sociální demokracie se může chystat na dlouhý opoziční půst.