Český předseda vlády Andrej Babiš vylíčil jako „absolutní katastrofu“, která by Českou republiku mohla potkat, nizozemského sociálního demokrata Franse Timmermanse, spitzenkandidáta Strany evropských socialistů. Chtěl by snad tento diplomat, hovořící sedmi jazyky, srovnat Prahu se zemí, nebo aspoň do ČR poslat desítky tisíc uprchlíků?

„Česká republika je srdcem Evropy. Je potřeba si uvědomit, že z projektu, jako je Evropská unie, nelze jen tak odebrat srdce. Já jsem mnohem starší než vy a pořád si ještě živě pamatuji, jaké to bylo, když byla Evropa rozdělená, jak prahli Češi po svobodě,“ uvedl Timmermans v rozhovoru pro Seznam Zprávy loni v květnu.

Kateřina Perknerová.
Glosa Kateřiny Perknerové: Hamáčkův horor s prvky černé komedie

Fakt hrůza. Kdyby Babiš operoval tím, že levice v evropských volbách prohrála, budiž, ale iracionální haty nesvědčí o argumentační hradbě ze žuly. Nebo že by za tím byla důmyslná strategie a Timmermansův pád měl zajistit skvělé pozice pro nějakého politika z visegrádské čtyřky? Výsledek známe. Nula nula nic.

Šéfkou Komise se stane Ursula von der Leyenová, stranická kolegyně Angely Merkelové, která prohlásila, že si přeje Spojené státy evropské. Timmermans má být jejím prvním zástupcem. Evropskou radu povede belgický liberál Charles Michel a Evropský parlament italský socialista David-Maria Sassoli. Suma sumárum, úžasný středoevropský úspěch. Kverulanti z Česka se mohou těšit, že Věra Jourová získá komisariát pro rybolov nebo sousedské vztahy.

Kateřina Perknerová.
Glosa Kateřiny Perknerové: Nervozita z Letné