Glosa Kateřiny Perknerové: Babišovy kauzy

Kateřina Perknerová

Kateřina Perknerová | Foto: Deník / Martin Divíšek

Do Česka doputoval audit Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jde o to, zda i po převedení Agrofertu do svěřenských fondů je jeho konečným beneficientem. Pokud by podle bruselských kontrolorů nadále ovládal holding Agrofert a vlastnictvím médií porušoval zákon o střetu zájmů, byl by to problém jako hrom. 

Nejen kvůli hrozbě vracení dotačních peněz, ale především z politického hlediska. Zpráva je zatím v utajeném režimu, a ačkoli opozice žádá její okamžité zveřejnění, asi v něm zůstane. Česká strana se totiž v případě, že bude k Babišovým aktivitám nepříznivá, může odvolat. Definitivní stanovisko tak může být na stole někdy v únoru.

Zatím také nevíme, jak bude znít verdikt nejvyššího státního zástupce ohledně Čapího hnízda a zda se Andrej Babiš u slovenských soudů plně očistí z podezření ze spolupráce s StB. Kdyby ze všech těchto bitev vyšel vítězně, zajímalo by mě, jak by reagovaly davy na náměstích a spolek Milion chvilek pro demokracii. Mám je za slušné, poctivé a upřímné lidi, takže by se premiérovi určitě omluvili.

Po pravdě, bylo by fajn mít tyto záležitosti z krku. Jak totiž ukázal včerejší televizní duel Andreje Babiše a šéfa ODS Petra Fialy, existuje kupa důvodů, proč jít vládě po krku, ať už to je kritická finanční situace některých nemocnic, katastrofální stav stavebního práva či nepřipravená komplexní novela zákona o dani z příjmu.

Tuhle věcnou debatu Babišovy kauzy zatěžují, a proto se těšme, až skončí. Pokud v jeho neprospěch, měl by z veřejného života odejít. Vyhraje-li, i jeho zavilí oponenti by to měli uznat a dát mu v tomto směru pokoj.

Autor: Kateřina Perknerová

SERVIS

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE

HLAVNÍ ZPRÁVY

Zprávy odjinud

Akční letáky