Se sedmi procenty volebního zisku a 15 poslanci mohou sociální demokraté dosáhnout na pět ministerstev, z nichž tři jsou opravdu významné – vnitro, práce a sociální věci, zahraničí. Je pravděpodobné, že obranu si nevyberou, neboť kromě Jana Hamáčka na tento resort nemají odborníky. Naopak na zahraničí by se mohli výrazně profilovat, pokud by povolali jednoho ze svých dvou členů, kteří momentálně působí v cizině, velvyslance v USA Hynka Kmoníčka nebo europoslance Miroslava Pocheho. Vnitro zřejmě obsadí předseda stany Hamáček či jeho statutární zástupce Jiří Zimola.

O zemědělství projevili zájem komunisté, takže tam lze očekávat společnou nominaci.

Na levicovou a demokratickou strunu Andrej Babiš zahrál dnes hned dvakrát. Při setkáni se zástupci vysokoškolských studentů slíbil, že do školství půjde příští rok 30 miliard korun navíc, což už je pořádná porce. Potkal se také s představiteli iniciativy Rekonstrukce státu, s nimiž hovořil o jejich 19 požadavcích pro Mantinely demokracie. Výzvu již podepsalo přes čtyři tisíce občanů a Babiš se tvářil, že je připraven se k nim připojit. Vzhledem k přepuštění vnitra budoucímu koaličnímu partnerovi by se mu to dalo i věřit. Když kývne na odvolání poslance ANO Jiřího Maška v čele sněmovní komise pro kontrolu GIBS, bude to vskutku pozitivní posun.

Andrej Babiš se chce stát se významným evropským politikem. Díky tomu, že udělal viditelný ústupek tradiční straně se 140letou historií a vynikajícími zahraničními kontakty, se jeho šance uspět zvýšila.