Za socialismu to byly především hornické oblasti, kam stát sypal peníze, ale nerozvíjel nic jiného než obory související s dobýváním nerostu, na severu Čech hnědého, na Moravě černého. Po útlumu těžby se dostavilo vakuum. Nezaplnily ho moderní technologie, excelentní školy, ekologické zemědělství. Zato se zahustilo vyloučenými lokalitami, lidmi v exekuci, středoškoláky toužícími se co nejdříve odstěhovat jinam a zkrachovalými megalomanskými projekty typu vědecko-technologického kampusu Nupharo Park u obce Libouchec nebo akvaparku v Bublavě. 

Do Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje jen za poslední tři roky odplynulo 12,5 miliardy korun v rámci programu RE:START.

Představuje to jedenáct splněných z 92 schválených opatření. Do konce května ministři proberou, nakolik byly peníze vynaloženy účelně. A to je alfa a omega veškerého úsilí o nápravu. Investiční pobídky pro zahraniční giganty nic neřeší, ba naopak plodí ghetta novodobých otroků. Naštěstí těm už snad odzvonilo. Samy o sobě však nepomohou ani kilometry dálnic či školské budovy. 

Především místní samospráva musí říct, co potřebuje. Bez konkrétního zadání bude vláda tápat a chudé oblasti se i v bohaté České republice budou nadále potýkat s bídou.