Až budou poslanci na lednové schůzi rozhodovat o dodatečném zdanění peněžních náhrad ve výši 59 miliard korun, měli by mít na mysli především tuto skutečnost. Ve hře není názor KSČM, ČSSD, ANO a SPD, že restituční zákon je příliš velkorysý. Nejde ani o jejich argument, že hodnota půdy ve výši 44 korun za metr čtvereční byla nadhodnocena.

Kdyby církve chtěly debatu utnout, nechají si ocenit půdu, za niž dostávají finanční kompenzaci, nyní, a bylo by po zákonu. Stát by jim totiž musel vyplatit minimálně dvojnásobek této částky. To už by za nějaký ten zdaněný milion navíc asi stálo.

Jenže právní stát je natolik silný, nakolik ctí svoje závazky. Nelze jednostranně vzít zpět platné smlouvy. Jakkoli je to požadavek komunistů, kteří tím podmiňují podporu kabinetu. A jakkoli je to dlouholeté přesvědčení ČSSD, která ovšem tento zápas před sedmi lety prohrála.

A také jakkoli to konvenuje Andreji Babišovi, jenž ví, že jeho voličům by se to líbilo. Ústavní soud dodatečné církevní zdanění pravděpodobně odmítne, ale vláda respektující sílu práva by nikdy nedopustila, aby to k němu vůbec dospělo.