Když obhajuje nutnost zvýšení existenčního a životního minima, má po ruce jasné argumenty, jež se opírají o znalost sociální problematiky. Její hlavní odpůrkyní je ministryně financí Alena Schillerová (ANO), kterou premiér Babiš označuje za nejpravicovější členku vlády.

Pokud Maláčová zvítězí, přinese to sociální demokracii cenné body a také nápovědu, na jaký typ politiků by měla sázet, chce-li zůstat ve hře. Ve sporu o školní obědy zdarma naopak může pohořet šéf ČSSD Jan Hamáček, který je spoluautorem návrhu na jejich plošné proplácení.

S rozumnějším podnětem přichází šéf resortu školství Robert Plaga (ANO), jenž chce ze státní kasy saturovat jen ty děti, jejichž rodiny na jídlo ve školní jídelně reálně nemají. Opravdu se těžko hledá důvod, proč by například poslanecká dítka měla obědvat gratis. 

Ministři se zřejmě střetnou i nad zprávou úřadu pro kybernetickou bezpečnost, který – k nelibosti a posměchu prezidenta Zemana – varuje před čínskými technologiemi. O to zajímavější bude, jak se k ní postaví členové vlády za ANO a ČSSD.