Po dění kolem brexitu je ovšem objektivně zřejmé, že s Unií není cosi v pořádku. Od jasného přesvědčení, že jde o uskupení, které je garantem evropského míru a prosperity, se její vnímání posunulo k molochu, jenž hlavně reguluje, přikazuje a deptá svoje členy. Není to pravda, jde jen o ozvěnu slov prezidentů Klause a Zemana, euroskeptiků z ODS nebo vyloženě protievropských formací typu SPD.

Andrej Babiš za ANO tvrdí, že EU je skvělý projekt, ale pro jeho propagaci dělá minimum. Totéž vlastně platí o sociálních demokratech, kteří se stali lídry v prosazování zákazu dvojí kvality potravin a výrobků ve starých a nových zemích.

Bohužel doma se o tom moc nemluví, maximálně tak v souvislosti s tím, že Evropský parlament jednoznačný příkaz na stejné složení potravin či pracích prášků nakonec nepřijal. Málokdo už dodá, že i schválený text je výrazným krokem kupředu.

Ještě smutnější je, že eurokandidáti téměř mlčí o tom, co bude v příštích pěti letech opravdu zásadní, tedy o nových evropských pravidlech pro rozvoj energetiky nebo o revolučních změnách v autoprůmyslu. To jsou věci, jež ovlivní život a peněženky každého Čecha. Jaké plány mají v tomto směru uchazeči o náš hlas? Chtějme to vědět.