Upřesnil, že by „v Číně žít nechtěl a rozhodně nikdo z PPF si nemyslí, že čínský společenský model bychom měli implementovat do České republiky“. To znělo z úst člověka, jenž zastupuje firmu s klíčovými byznysovými zájmy v Číně, překvapivě upřímně.

A pak bác. Server Aktuálně.cz už druhý den zveřejňuje neuvěřitelný příběh PR agentury C&B Reputation Management, kterou si najala firma Home Credit ze skupiny PPF Petra Kellnera. Ta lovila v odborných i politických kruzích (například sinolog a prezidentův dvorní tlumočník Vít Vojta, poslanec a pražský zastupitel ANO Patrik Nacher, poslanec ODS Jan Skopeček), aby zlepšila na základě objednávky image Číny v ČR. Inkasovala za to od Home Creditu nemalý peníz za 2000 hodin vykázané práce.

Do ní patřil i monitoring aktivit senátora Pavla Fischera nebo dehonestace pražského primátora Zdeňka Hřiba. Mluvčí Home Creditu označil odhalení za kampaň, materiály jsou prý kradené a asi i pozměněné. No, v každém případě nesplnily účel. Obraz Číny je vepsí. A BIS už ví, že k tomu, aby v Česku lidé makali ve prospěch strýčka Si, tady nemusí působit stovky čínských špionů. Stačí ochotní čeští slouhové.