Hlava nehlava tepou do Babišových aktivit, jdou po dotačním penězovodu jeho bývalé firmy a je jim jedno, co si o tom bude myslet Hrad, Brusel nebo sám premiér. Aktivně se snaží vyslovit vládě nedůvěru, v Senátu podporují žalobu na prezidenta, zkrátka jsou opozicí se vším všudy. Kromě toho mají ale spoustu pozitivních zářezů, například rozšíření registru smluv o ČEZ, podíl na ukončení dětských exekucí, právo na digitální službu, snahu o setrvání volitelné maturity z matematiky.

V eurovolbách získali tři mandáty a jejich lídr Marcel Kolaja se stal místopředsedou Evropského parlamentu. Preference jim podle agentury Kantar šplhají k osmnácti procentům, což je bezkonkurenční druhé místo za ANO. Se svými příznivci komunikují hlavně na sociálních sítích. A právě v tom je jejich slabé místo. Drobná masarykovská práce mezi lidmi jim není vlastní. Sály kulturních domů v malých městech by asi nezaplnili.

Jenže v Česku vítězí ten, kdo umí voliče získat i na náměstích, nejen u pultíku ve sněmovně. Navíc periodické zprávy o otřesech v pražské koalici vedené Pirátem Zdeňkem Hřibem nesvědčí o bůhvíjaké schopnosti reálně vládnout. Jinak řečeno, Piráti mají nakročeno ke světlým zítřkům, ale mohou také skončit osamoceni na bárce nezájmu širšího voličstva.