Z tohoto úhlu pohledu jsou ideálními kandidáty současní hejtmani, zvláště ti, kteří jsou s regionem srostlí a zároveň mají v Praze silnou pozici. To lze říct třeba o lidovci Jiřím Čunkovi, komunistovi  Oldřichu Bubeníčkovi, zástupci hnutí STAN Martinu Půtovi či Martinu Netolickém (ČSSD).

Výrazné jsou  i obě hejtmanky z ANO, z nichž ale Jana Mračková Vildumetzová už kandidovat nebude. Lze předpokládat, že ANO se stále poveze na vzestupné vlně a ve volbách zaboduje. Uspět může i ODS, konkrétně třeba na západě a jihu Čech, kde vyklidí pozice sociální demokracie.

Nejdivočejší zápas bude na jihu Moravy, o nějž se utkají nové tváře. Otázka je, jak se ČSSD vyplatí nasazení Kateřiny Valachové. Hamáčkova strana hraje o hodně. Pokud fatálně prohraje, je její úpadek téměř jistý. Naopak aspoň trojnásobné vítězství by ji mohlo polít živou vodou. Napínavé také bude sledovat, jak si v regionech povedou celostátně výrazní Piráti. O jejich regionálních lídrech není příliš slyšet, nehledě na to, že jsou především stranou pro mladé městské liberály. A těch ke krajským urnám zase tolik nechodí.