Pikantní souvislost (nový senátor je synem spoluautora legendární postavy Ladislava Smoljaka) má ovšem racionální jádro. Cimrman se chtěl stát slavným díky vynálezům, které si už patentovali jiní géniové. Pokud by hnutí nejoblíbenějších politiků, jimiž jsou právě starostové, dokola opakovalo jen to, že Babiš se Zemanem jsou největším ohrožením demokracie a musejí být „zničeni“, žádné body by mu to nepřineslo. 

Vít Rakušan
Delegáti Starostů a nezávislých rozhodli. Lídrem hnutí se stal Vít Rakušan

Zvedne-li však témata, která jsou bývalým učitelům Vítu Rakušanovi a Petru Gazdíkovi blízká, mohou zabodovat i na celostátní úrovni. Mám tím na mysli vzdělávací systém a odstraňování překážek, jež mu brání v rozletu, například dusící administrativy. Může se zaměřit též na bytové otázky, exekuce, mezikrajové rozdíly, zkrátka na to, co starostové znají z první ruky. 

STAN navíc ukázali, že umějí potlačit vlastní ambice a spojit se pro dosažení cíle, jak předvedli při sestavení eurokandidátky s TOP 09, Zelenými a dalšími subjekty. V Senátu už mají nejsilnější klub, takže proč Rakušanovi nevěřit, že po volbách 2021 zasedne i ve vládě? 

Stanislav Šulc.
Glosa Stanislava Šulce: Rakušan chce vládnout