Třaskavá reportáž Seznam TV, kde premiérův syn hovoří o únosu na Krym, který měl znemožnit jeho výpověď na policii, odkryla mnoho etických i politických úrovní. Naléhavě se například vrací otázka, zda se měl trestně stíhaný člověk stát předsedou vlády. Možná prokáže svou nevinu, ale do té doby bude jeho kauza periodicky zamořovat veřejný prostor. Proto je na Západě běžné, že obviněný či jen podezřelý politik odstupuje.

Na druhou stranu je evidentní, že republice se pod tandemem Babiš – Hamáček nebývale daří, doma i v zahraničí. Má tedy padesátimilionová „marginálie“ ohrozit slibně se rozjíždějící etapu vývoje? Nota bene když dotčená společnost sporné peníze už vrátila?

Odpověď je jednoduchá. Není důvod, aby vláda padala. Andrej Babiš je charismatický lídr, ale teď musí ustoupit do pozadí. Kabinetu se může ujmout Richard Brabec a Babiš v politickém ústraní nechť pracuje na svém očištění a vysvětlení Protopopovů, únosů, machinací a dalších podezření. Ve vzduchu nemůže trčet obvinění, že Babišovi mladšímu nabídli, aby si vybral mezi psychiatrickou léčebnou a „prázdninami“ na Krymu.

To bychom se vskutku dostali někam na úroveň Mečiarova Slovenska 90. let minulého století.