Je třeba jednoznačně říct, že do čapí šlamastyky je zatáhl sám Andrej Babiš, který na ně přepsal část akcií Farmy Čapí hnízdo, což ale do jara roku 2016 tajil. Prý proto, že je chtěl chránit. Jenže pak přišlo trestní stíhání, v němž byli obviněni jak Babiš, tak jeho syn a dcera.

Když lidé Babiše volili, o této jeho zátěži věděli. Stejně jako sociální demokraté, kteří s ním vytvořili menšinovou vládu, aniž by do koaliční smlouvy prosadili bod o jeho odstoupení v případě prvoinstančního odsouzení. Věc do této fáze ještě nedospěla, a přesto se Babišovo setrvání v premiérském úřadu stalo neudržitelným. Jeho syn Andrej chce vypovídat, takže medializace kauzy je zajištěna. Možná kvůli své chorobě neví, co říká. Pokud ale ví, jsou jeho obvinění směrem k otci mimořádně vážná. Posoudit to musejí znalci, což se zatím Policii ČR nepovedlo zařídit.

Premiér má řídit zemi, ne se starat o svoje trestní stíhání, eventuálně komentovat vzkazy svého potomka, jehož zdravotní stav se naprosto nespravedlivě stal věcí veřejnou. Politická rovina se tak prolíná s tou etickou, a žádná nehovoří v premiérův prospěch. Dokonce ani senátoři ANO nebyli proti usnesení, které označuje Babišovo setrvání ve funkci „za nepřijatelné“. Šest ze sedmi se zdrželo hlasování. Kolem Čapího hnízda je zkrátka víc otazníků, než může premiér demokratické země unést.