Chválili ji europoslanci zleva  i zprava, byla profesionální a důvěryhodná. Potud je to skvělá zpráva pro ČR, která bude mít respektovanou místopředsedkyni Evropské komise. Co to ale znamená v reálném světě? Uměl by někdo kromě paní Jourové a zhruba desítky českých politiků vysvětlit občanům, v čem bude onen dohled spočívat?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že v roce 30. výročí listopadové revoluce není významnějšího portfolia než ochrana demokracie  a principů právního státu jako stěžejních hodnot EU. Jistě, ale má někdo představu, jak bude vypadat?

Odhalí úderka eurokomisařky Jourové ruské hackery, kteří na příkaz Kremlu osnují elektronické útoky na průběh voleb v evropských zemích, a postaví je na pranýř? Zařídí, aby v Maďarsku nepadalo jedno svobodné médium za druhým a premiér Orbán neovládal takřka celý veřejný prostor?

Donutí polskou reprezentaci, aby si nezahrávala  s nezávislostí justice? Jak chce splnit svůj slib, že by „ráda učinila Evropu silnější a jednotnější“ tváří  v tvář řeckému premiéru Mitsotakisovi, jenž žádá uvalení sankcí na členské státy EU, které odmítají přijímat migranty?

Nezíská-li Jourová k obhajobě evropských hodnot nástroje, například možnost zastavit tok peněz z bruselských fondů, zůstane jí jen plná náruč vzletných slov, apelů a dobré vůle.