Zatímco mezi příjemci důchodů a dávek jí ve velkém přebírá voliče hnutí ANO, mezi umělci a zaměstnanci v kultuře se to dít nebude. Tam je prostor otevřený, a čím menší sílu má TOP 09, tím větší šance mají Piráti, ale také ČSSD.

Kateřina Perknerová.
Glosa Kateřiny Perknerové: Komu patří budoucnost

Koneckonců Zaorálek je autorem věty, že za normálních okolností by příznivci Pirátské strany zakotvili u ČSSD. Skloubení staré a nové levice není objevná myšlenka, jen teď se ukazuje, že může přinášet zajímavé body. V evropském měřítku jde především o posilování zelených, kteří uspěli ve volbách do europarlamentu, nyní jsou důležitým povolebním hráčem v Rakousku a jejich vzestup se očekává i v Německu.

V Česku proto vyznívají poněkud krkolomně námluvy mezi ODS a Piráty v rámci protibabišovské fronty. Daleko přirozenějším spojencem pro Bartošovy vládce internetu jsou totiž sociální demokraté. A z nich jmenovitě Lubomír Zaorálek. Muž, který sice jako volební lídr nedokázal zvrátit nepříznivý trend, ale nyní se může pokusit o reparát. Zatím se mu daří a na politické scéně zastiňuje i formálního lídra strany Jana Hamáčka.