Ačkoli předseda ČSSD Jan Hamáček naléhá, aby se straníci přestali brodit ve vlastní krvi a věnovali se programu, potažmo voličům, nože už jsou nabroušeny. Exministr vnitra Milan Chovanec permanentně vyzývá k odchodu ČSSD z vlády.

Jeho pro změnu Hamáček nabádá, ať přestane s okopáváním vlastní partaje, nebo ať si najde jinou. Místopředseda Jaroslav Foldyna oznámil rezignaci, aby ji po prezidentském pokárání vzal zpátky. A první Hamáčkův zástupce Jiří Zimola v rámci platformy Zachraňme ČSSD vymýšlí, jak ji dodělat.

Volič tápe

Přímá volba předsedy nebo přeregistrace členů totiž správňácky vypadá jen zvenčí. Ve skutečnosti není do březnového sjezdu uskutečnitelná, leda by Hamáček okamžitě rezignoval, aby se přímá volba podle stanov mohla vyhlásit a provést. Voliči mezitím tápou, zda je ČSSD stranou Foldynových Nočních vlků, nebo Petříčkova návratu k lidskoprávní politice 90. let a kritiky některých aspektů cesty šéfa sněmovny Radka Vondráčka do Ruska.

Proslýchá se, že v sobotu někdo z ÚVV vyzve Zimolu k odchodu ze stranické funkce, aby dál nerozvracel. Zvolila bych opačnou cestu. Co takhle vyslat někdejšího úspěšného jihočeského hejtmana do vlády? Antonín Staněk na postu ministra kultury nepředvedl nic, takže Zimola by mohl ukázat, co umí.