Poslanci navrhli desítky přesunů mezi jednotlivými kapitolami. Z politického hlediska je nejzajímavější, kdo reálně rozhoduje o konečné podobě klíčové normy. Hnutí ANO cosi připravilo, koaliční ČSSD to bez odporu schválila. Jenže to je pouhých 93 hlasů.

Nejdůležitějším hráčem se tak z logiky věci stali komunisté. Jsou to právě jejich podněty, které schválil garanční rozpočtový výbor vedený komunistickou poslankyní Miloslavou Vostrou. Celkem šlo o 600 milionů, jež se měly přesunout na výstavbu a opravy škol a vznik nájemních bytů. Dalších 327 milionů na investice v sociálních službách prosadila ČSSD.

O síle komunistických hlasů svědčí i zdánlivá maličkost v podobě šestimilionové dotace na činnost Českého svazu bojovníků za svobodu. Tu původně zpochybnil premiér Babiš, když se dozvěděl, že Vodičkova organizace vyznamenala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka. Jenže pak poslušně ustoupil a Vojtěch Filip si odškrtnul další položku ze svého seznamu požadavků.

Komunistických sedm podmínek vládní podpory Babiš vzorně plní, naposledy podporou zdanění církevních restitucí. Nedělá to ale pro Filipovy modré oči, nýbrž pro své voliče. K nim totiž přeběhla velká část těch, kteří dříve podporovali KSČM.