Například otázku, zda ještě někdo sociální demokracii vůbec potřebuje. Levicově populistická témata jí sebralo hnutí ANO, liberálně levicová Piráti. Nebo snad někdo slyšel o stanovisku ČSSD k volbě předsedy Senátu? Možná podpoří protiunijně zaměřeného kandidáta ODS Jaroslava Kuberu, protože stejně jako pan prezident nemá rád migranty a inkluzi.

Zapojili se poslanci ČSSD do debaty o snížení svých platů? Ani omylem. Nechali toto téma Pirátům a sami dělají mrtvého brouka. Přihlásil se v létě Jan Hamáček ke globálnímu paktu o migraci? Zajisté. A podporuje ho nyní jeho ministr zahraničí Tomáš Petříček? Nikoli.

Premiér Babiš se ho totiž rozhodl zamáznout a Petříček mu vyhoví s tím, že přání veřejnosti je třeba respektovat. Podobně se možná sociální demokraté postaví k Istanbulské úmluvě. Připomínám, že oba pakty podporují Piráti, kteří neodezírají z vrtkavého vox populi, ale dělají svoji politiku.

A v tom je zakopaný pes. ČSSD totiž neví, jakou politiku chce dělat. Ta polovičatá, kterou předvádí nyní, ji však spolehlivě přivede pod pětiprocentní hranici volitelnosti.