Tomáš Petříček nastupoval jako outsider, o němž prezident Zeman dodnes mluví jako o loutce Miroslava Pocheho. Komunisté mu nemohou přijít na jméno a ANO se na něj dívá s lehkým opovržením jako na věčného náhradníka. Petříček po svém nástupu Deníku řekl, že má výbornou výchozí pozici, protože od něj nikdo nic nečeká, takže může jen příjemně překvapit. To se mu zatím daří, dokonce tak, že chce na březnovém sjezdu kandidovat do vedení ČSSD.

Zatímco jeho úspěch by byl opravdovým průlomem, nikdo nepochybuje o stranickém postupu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Její odborná kompetentnost kombinovaná s upřímnou oddaností sociálnědemokratickým principům ji předurčuje k tomu, aby jednou stanula v čele strany. Jistě není náhodou, že právě ona byla pověřena sepsáním programové stranické platformy Vize ČSSD do roku 2030.

Rojí se i další jména – mladý frýdecko-místecký starosta, kontrabasista a informatik Michal Pobucký či plzeňský hejtman Josef Bernard. Jistotou je Jan Hamáček, který obhájí předsednický post. Z čela strany naopak mizí zemanovské ikony – Jaroslav Foldyna a Jiří Zimola.

Největší zadostiučinění tak na hradeckém sjezdu může zažít expředseda strany Bohuslav Sobotka. Strana se v omlazené podobě vrací do brázdy, kterou vyryl právě on.