Nic tu nepřipomíná dřívější chlad mezi Václavem Klausem a Vladimírem Špidlou nebo Mirkem Topolánkem, natož mezi Milošem Zemanem a Bohuslavem Sobotkou. Bez ohledu na politickou příslušnost si čeští prezidenti a předsedové vlád lidsky ani mocensky nesedli. Až nyní. 

Zeman prohlásil, že by v Lánech rád Babiše přivítal ještě čtyřikrát, což znamená, že s ním jako s šéfem vlády počítá i po sněmovních volbách 2021. Oba politici vyznávají pragmatické pojetí výkonu moci, obtěžuje je opoziční řečnění v parlamentu, zdržující Senát a ministři s vlastním názorem.

Nejvíc by se jim líbila jednobarevná vláda, která by čtyři roky rozhodovala prakticky o všem. S výjimkou prezidenta. Ten, pokud jím je zrovna Miloš Zeman, by měl mít právo posledního slova, ať už se to týká členů kabinetu, fungování zpravodajských služeb nebo zahraničněpolitické orientace. 

Babiš by se hradnímu pánovi nepodvoloval tak ochotně, kdyby ho netížily jeho privátní kauzy. Zeman ho zaštítil svou ústavní pravomocí, tudíž mu Babiš vychází vstříc.

Nejzajímavějším testem jeho loajality bude vztah k Číně, ať už v oblasti investic, infiltrace agentů nebo zavádění nové generace mobilních sítí 5G. Zatím premiér tlaku odolává a spoléhá na zdravý rozum i varování českých tajných služeb.