Nejtučnějším úlovkem by ovšem byla ČSSD, která by k potopení Babišova kabinetu stačila sama, byť s rizikem, že hnutí ANO by ji nahradilo Okamurovou SPD. Proto si opozice dala tolik záležet s formulací otázek právě pro poslance a ministry sociální demokracie.

Zeptali se jich, zda budou nadále podporovat premiéra, pokud finální verze auditu Evropské komise potvrdí jeho předběžné závěry, za jakých okolností odsouhlasí zastavení dotací pro Agrofert a jestli setrvají ve vládě, i když bude Babiš obžalován.

Předseda ČSSD Jan Hamáček zpražil jejich naděje takřka okamžitě. Zopakoval, že jeho strana prosazuje svůj program, tudíž nevidí důvod pro odchod z vlády. Potíž je v tom, že dusno kolem dotací pro Babišovu bývalou firmu Agrofert se zvětšuje, včera dorazil další audit EK a ve světě už se o Česku začíná mluvit jako o zemi se skvrnou na demokracii.

Zástupci SPD a KSČM přitom ještě ve středu večer v ČT tvrdili, že nepodpořili sněmovní usnesení o stopce na proplácení dotací pro firmy z holdingu Agrofert proto, že jsou už od loňského srpna zastaveny. A vida, teď jsme se dověděli, že ty z programu Rozvoj venkova se do agrofertí kasy vesele posílaly až do chvíle, než dorazila výstraha z Bruselu.

Nyní se láme politický chléb. Babiš kauzu asi ustojí, ale u ČSSD bych si tak jistá nebyla. Koneckonců její plzeňský hejtman Josef Bernard chodí na protibabišovské demonstrace a s postupem vedení strany není spokojen. Otázka je, kdo si situaci vyhodnotil lépe.