Zato hodlá předložit novelu, podle níž by tito žalobci měli časově omezený mandát. Jenže kteří? Ti budoucí, nebo současní? V tom je zakopán pes. TOP 09 a STAN přicházejí s protitahem, jenž má zajistit Pavlu Zemanovi dalších deset let, Lence Bradáčové a Ivu Ištvanovi pak sedm. V jejich návrhu se pochopitelně nemluví o jménech, ale o ně jde.

Sociální demokraté už řekli, že pokud by vláda odvolala Pavla Zemana nebo přišla s paragrafy k tomuto aktu mířícími, dají Babišovi vale. Šéf jejich poslaneckého klubu Jan Chvojka Deník ujistil, že se budou podílet na vládní novele, která legislativně zabrání podobným personálním veletočům. Jak trefně poznamenal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, bude to jejich test demokracie. 

Reálně to jsou vlastně jen Hamáčkovi poslanci a ministři, kteří mohou zabránit zákonodárným podrazům, protože opozice je totálně roztříštěná. ODS není přítelem unáhlených novelizací, Piráti chtějí vlastní předlohu, lidovci mlčí a komunisté budou držet basu s babišovci. Škoda že politika není procházka rozkvetlým sadem, protože v něm by Pospíšilovu novelu s radostným úsměvem přijali za svou Marie Benešová i Andrej Babiš.