Server Politico.eu je opakovaně zařazuje mezi stovku či dokonce dvacítku nejvlivnějších mužů a žen v EP. Jde například o lidovce Pavla Svobodu, vyslankyni ANO Ditu Charanzovou nebo sociální demokratku Olgu Sehnalovou. Europoslanec Jan Zahradil to dotáhl až na spitzenkandidáta frakce evropských konzervativců. 

Martin Kratochvíl.
Glosa Martina Kratochvíla: Chiméra digitálního Česka

Květnové volby budou v mnoha ohledech klíčové. Zatímco v minulosti se o moc dělili evropští lidovci a socialisté, kteří si přejí silnou a stále těsnější Unii, nyní se hlásí o slovo euroskeptici. Ti by se nejraději vrátili o desítky let zpátky, kdy evropské státy svazovaly jen dohody o volném pohybu lidí, kapitálu, zboží a služeb, aniž by existovala společná měna, orgány, rozpočet, politika.

Brexit ovšem ukazuje, že rozpojit něco, co je spojeno tisícem nitek, je věc nadmíru ošidná, možná i osudová. Otázka je, jaké poučení si z toho jednotlivé země vezmou. A také, kdo je v EP bude reprezentovat. Cílem českých kandidátů, kteří stojí o setrvání v EU, by mělo být Unii „prodat“ jako uskupení zemí prosazující férovější život na starém kontinentu pro všechny.

Jana Podskalská
Glosa Jany Podskalské: Lev omládl