Nemusejí to ale dělat, když přistoupí na argumentaci prezidenta Miloše Zemana: „Řada podivných zjevů, které vystupují na těchto akcích, představuje v podstatě skupinu lidí, která byla poražena ve svobodných volbách.“

Takže zjevy: biskup Václav Malý, herečka Aňa Geislerová, hokejová legenda Dominik Hašek, zpěvák Tomáš Klus. Kandidoval z nich snad někdo ve volbách a byl poražen? Nikoliv. Jsou to loseři, kteří v životě nic nedokázali? Nikoliv.

Jsou to angažovaní občané, jimž se nelíbí, že vládu vede trestně stíhaný premiér a že došlo k bleskurychlé výměně ministrů spravedlnosti zrovna ve chvíli, kdy státní zástupce rozhoduje o Babišově obžalobě. Štvou je žluté lány řepky, která vynáší hlavně Agrofertu z Babišova svěřenského fondu.

A připadá jim nehorázné, že český stát firmě Penam z téhož holdingu proplatil sto milionů korun na výrobní linku toastového chleba. A vedle nich spokojeně žije třicet procent populace, která Babišovi fandí, protože jeho kabinet zvyšuje důchody, platy učitelů, rodičovský příspěvek.

Oba tábory tvoří českou společnost a mají právo na vyjádření názoru. Možná by se ten první měl zamyslet, je-li skutečně nezávislost justice ohrožena. Ten druhý, zda je plný talíř vskutku jediným důvodem ke spokojenosti. A pan prezident by si mohl vzpomenout, že před třiceti lety patřil k nejvýraznějším „zjevům“, jež chodily demonstrovat na Václavské náměstí.