Impeachment Trumpa je stokrát vážnější než v případě Billa Clintona, který se snažil zaretušovat aférku se stážistkou Monikou Lewinskou.

To, o co se pokusil Trump, bylo totiž zneužitím moci v přímém přenosu, když se pokusil nátlakem na ukrajinské vedení zdiskreditovat svého zřejmě nejvážnějšího soupeře v boji o Bílý dům Joea Bidena.

Smutné je, že žaloba na prezidenta, podložená jasnými důkazy, vůbec mohla vzniknout. Ještě smutnější je pohled na americkou Republikánskou stranu, ve svých zásadách znásilněnou už nominací Trumpa jako jejího prezidentského kandidáta.

Dnes tato úctyhodná instituce, která má nehynoucí zásluhy na svobodě a demokracii i v naší zemi, podléhá znovu. A stojí jako skála na straně prezidenta, který se nade vši pochybnost dopustil toho, z čeho ho Sněmovna reprezentantů obvinila. Někdy se stávají zázraky, ale zdá se, že republikánskou stranou ovládaný Senát prostě žalobu na Trumpa odmítne.

A republikáni nejenže Trumpa udrží v křesle, ale pošlou ho na podzim jako svého kandidáta i do dalších prezidentských voleb. Pokud v nich Trump zvítězí, bude tato jím unesená a zneužívaná strana nést zodpovědnost za jeho další čtyři roky ve funkci. V nich pak USA i nám pomáhej Bůh.