A to přesto, že loajalita republikánů vůči Trumpovi je na tom podobně jako podpora funkcionářů ANO vůči svému politickému zaměstnavateli a chlebodárci. Babiš i Trump jsou pro ně jen slepice snášející dostatečné množství vajec v podobě procent voličské podpory a prebend. Ve chvíli, kdy to s vejci začne vypadat bledě, stejně ochotně, jako dnes podporují své lídry, je jako nesnášející slepici v klidu zaříznou a přesunou se do jiného kurníku.

Trumpovy domluvy s ukrajinským prezidentem jsou přitom věcí, která je zcela bez pochyby za hranicí zneužití funkce amerického prezidenta. Podobně, jako je za hranicí tolerovatelného Babišovo Čapí hnízdo, jeho střet zájmů, nehledě na stále platný zápis v registru spolupracovníků StB.

Jenže pak tu jsou i jiné věci. Pro průměrného amerického voliče Trumpa a českého voliče Babiše to jsou jejich výplatní pásky, výše důchodů, dostatek pracovních míst… Prostě ekonomika šlape, nám se daří, a to je hlavní. Kdybychom to měřili úspěšností amerických prezidentů, usilujících v minulých desetiletích o znovuzvolení, tak právě to je úplně nejdůležitější. Podpora veřejnosti je pak nejdůležitější pro partaje prezidenta USA i premiéra Česka.

Trumpa a Babiše, a s nimi americké republikány i české ANO, bude prostě třeba porazit ve volbách. Neproveditelný impeachment ani Čapí hnízdo za politické soupeře Donalda a Andreje práci ne-udělají. A to, co je naopak nezbytné, v USA i tady, je někdo, kdo se jim jako ten lepší postaví. Argument, že lepší než oni bude úplně kdokoli, fakt nestačí.