Tedy ti, kteří o sobě v jiných průzkumech veřejného mínění říkají, že jsou proti odchodu Velké Británie z Evropské unie. Pokud se za měsíc a pár dní něco zásadního nezmění, vypadá to, že ve volbách opět zvítězí britští konzervativci. Dá se pochopit, že britští voliči dali své hlasy konzervativcům, když v roce 2015 v jejich čele stál umírněný euroskeptik David Cameron.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Enderákům je co závidět

Ten sice vyhlásil kvůli protiunijním rebelům ve své straně zcela nesmyslné referendum o vystoupení z EU, ale věřil, že něco takového v Británii neprojde. Mýlil se, prohrál referendum a odstoupil. Jeho nástupkyně Theresa Mayová se rozhodla výsledek referenda respektovat a vyvést Británii z Unie.

Ještě předtím si ale v roce 2017 svůj mandát dala potvrdit v předčasných volbách, které těsně, ale přece vyhrála. Teď hlasují britští voliči během čtyř let potřetí. Kdyby chtěli, tak mají další možnost zvolit do čela země strany, třeba Liberální demokraty, které jasně říkají, že chtějí, aby Británie v Unii zůstala.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Naši přátelé Britové

Jenže zřejmě nezvolí a asi opět zvítězí konzervativci v čele s Borisem Johnsonem. Z jiných důvodů, než že chtějí brexit, ale to je fuk. Brexit se uskuteční. A rozhodně to nebude omylem.