Tak nějak může, byť nemusí, vypadat rozhovor mezi premiérem Andrejem Babišem, exmajitelem koncernu Agrofert, a Monikou Babišovou, jmenovanou loni do dozorčí rady jednoho ze svěřeneckých fondů, do nichž Babiš společnost převedl.

Proti účasti bohatých lidí v politice, a to ani miliardářů, nelze nic namítat. Před vstupem do politiky by však měli firmy prodat, nebo se zcela zbavit vlivu na jejich řízení. Babiš byl loni nedokonalým českým zákonem donucen svůj koncern převést do svěřeneckého fondu.

Znalecký posudek právníků Evropské komise prý ale tvrdí, že Babiš má na Agrofert dál vliv. A že proto Česko může vracet dvě miliardy korun dotací EU, které na účty Agrofertu doputovaly. To, že o kauze informovala trojice nejvýznamnějších evropských deníků, svědčí o tom, že to je velmi vážné. Posudek sice ještě není rozhodnutí Bruselu, Babiš má ale evidentně další velký problém. A Česko s ním.

Přitom stačí, aby si Babiš už vybral mezi Agrofertem a Českem. Mezi tím, zda chce být byznysmen, nebo politik. A Agrofert prostě prodal. Miliardářem zůstane i tak.