Ani východní Německo, ani Česko se za těch třicet let nedotáhly na „starou“ Spolkovou republiku. Z bývalé NDR odešlo několik milionů lidí, vylidnily se tu celé oblasti.

Z východoněmeckých firem privatizaci po západoněmecku nepřežilo skoro nic. I když jsou občany jedné země, přesto se za stejnou práci platí na východě méně než na západě Spolkové republiky.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Naši přátelé Britové

Také ve východním Německu se velká část lidí postavila před několika lety proti přijímání imigrantů z muslimských zemí, mnozí tu i dnes vzhlížejí k Putinovu Rusku, volí prokremelskou Alternativu pro Německo (AfD) nebo bývalé východoněmecké komunisty. Ti pár dní před výročím pádu Berlínské zdi vyhráli volby v Durynsku. Za nimi skončila AfD, dohromady získaly tyto antisystémové, nebo chcete-li protizápadní a protidemokratické strany většinu.

Nemají tu sice žádného Andreje Babiše, i proto, že žádný východoněmecký Agrofert prostě neexistuje, ale možná by někteří rádi měli. Protože by byl jejich, východoněmecký.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Prodloužit brexit dává smysl

Jednu věc ale východním Němcům závidět můžeme. Západní Němce. Ti je finančně mohutně podpořili, zavedli tu právní řád Spolkové republiky, zrušili východoněmeckou armádu, Stasi, a zavedli západoněmecké demokratické pořádky. Nám se toho, že by nás SRN přijala jako další spolkovou zemi, nedostalo. V mnoha ohledech bohužel.