Zatímco od Irské republiky nebude kromě libry oddělovat Severní Irsko nic, Velkou Británii a severoirské území bude oddělovat mnohé. Naplňuje se tím noční můra severoirských unionistů, tedy té části obyvatel, jež si přeje zůstat ve Spojeném království, že se začnou oddalovat od Británie a budou magnetismem Evropské unie přitahováni ještě více než nyní k Irské republice.

V rukou ale mají mocnou zbraň. I kdyby pro podivnou Johnsonovu verzi brexitové dohody s EU hlasovali všichni britští konzervativní poslanci, jsou to právě poslanci severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), kteří budou rozhodovat o tom, zda nová verze dohody o víkendu v britském parlamentu projde. Jen pár minut poté, co byl včera slavně v Bruselu oznámen podpis nové dohody, ale DUP řekla, že je pro ni nepřijatelná.

Popravdě řečeno, není se čemu divit. Zatímco předchozí varianta znamenala pro celé Spojené království „nebezpečí“, že zůstane v celní unii s EU, teď to za všechny „odnáší“ právě severní Irové. Jediným uklidněním má být, že o pokračování režimu stanoveného dohodou bude po čtyřech letech hlasovat severoirský parlament.

Hora prostě porodila myš. Šance, že o víkendu tuto podivnou dohodu britský parlament odsouhlasí, se blíží zázraku. Stejně jako brexit 31. 10.