Útes už je přitom na dohled, do odchodu Británie zbývají pouhé dva měsíce a pár dnů navíc a Londýn je stále na startovní čáře. A to v pozici, kdy se stále Británie může rozběhnout na obě strany. Jak směrem k vystoupení z Unie s dohodou, či bez ní, nebo směrem k přehodnocení tohoto nedomyšleného rozhodnutí a setrvání v EU.

Theresa Mayová očividně nemá jiný plán, než u toho kormidla zůstat do posledního okamžiku. S vírou, že tvrdé palice při pohledu na blížící se katastrofu změknou a ona nakonec, třeba den před termínem brexitu, svůj další pokus vyhraje.

Může to vyjít, smlouva s EU o vystoupení ani deklarace dalších vztahů nejsou vůbec špatné a britsko-unijní spojenectví jsou schopny ve velké míře zachovat. Ale je to obrovský, opravdu obrovský risk. A u Mayové si člověk fakt není jistý, zda bude schopna odvrátit katastrofu zpětným chodem, pokud se divoký brexit přiblíží.

Británie i my na kontinentu si proto zasloužíme důvěryhodnějšího kormidelníka. Brexit by totiž neměl být hororové drama, ale přátelský, klidný rozchod.