Ale je to od Unie rozumný a správný krok. Přesto, že by už všichni byli rádi, kdyby brexit konečně proběhl, to neustálé odkládání asi nevyhovuje nikomu.

Souhlas s odkladem nepřichází proto, že by zbývajících 27 zemí EU doufalo, že si to Británie rozmyslí a vystupovat z Unie nebude.

Na to prostě není ve Spojeném království politická konstelace a také nálady britské veřejnosti se za těch několik let od referenda neposunuly natolik, aby se dalo tvrdit, že výrazná většina Britů by dnes z EU nevystupovala.

A tak si možná řeknete, proč v takovém případě dávat Britům další čas na přípravu brexitu, když z Unie stejně odejdou. Je to proto, že je obrovský rozdíl mezi brexitem s „rozvodovou“ dohodou a bez ní. Odchod bez dohody by přinesl obrovské ztráty v řádu miliard eur pro Británii i státy EU.

Brexit s dohodou znamená mimo jiné i dvouleté, a možná dokonce delší období, kdy sice formálně Británie už v Unii nebude, ale bude fungovat, téměř jako by tam byla.

Vznikne tak čas na klidné dojednání budoucích vztahů Britů s Unií. Přátelský a férový přístup k Londýnu je tak, jak to bývá i u rozvodů lidských, základem toho, že naše budoucí vztahy budou dobré. Unie včerejším odkladem svůj díl odpracovala. Teď už je na našich přátelích Britech, aby podobně uvážlivě svoji odcházecí ságu dotáhli do konce.