Petici, která připomněla, že jsme vstupem nejen získali nejsilnější garanci naší bezpečnosti za staletí, ale také jsme na sebe vzali i závazky. Petice byla úspěšná a přispěla k tomu, že se Zemanův kabinet neochotně začal chovat jako vláda členské země NATO. 

Bombardování letouny aliance i proto mohlo nakonec zastavit etnickou čistku v Kosovu. Základní myšlenka petice „Jsme v NATO!“ je platná dodnes. Dodnes platí, že členství v Alianci jsou i závazky. Mnohé, s nasazením životů našich vojáků na misích, plníme. 

Jiné, které spočívají v nekorupčním financování naší armády, Česko neplní léta a léta ještě plnit nebude. Až do roku 2005 přitom země dávala Alianci přislíbená 2 % HDP na obranu a šlo to. Od té doby to nejde. Ne protože by to nešlo, ale protože to nechceme. Jsme v NATO, ale nevážíme si toho.

Nemáme přitom vůbec tušení, co vše bychom ztratili, kdyby Aliance nebyla. Je totiž základem. Základem všeho. Což bychom zjistili, až kdyby bylo pozdě. V posledních 15 letech pro to, aby NATO nebylo, děláme víc než pro to, aby bylo a zůstalo nejsilnějším obranným paktem světa. Toto chování našim potomkům nevysvětlíme a oni nám nikdy neprominou.