Důvody, pro něž Freedom House Maďarsko do této nižší kategorie zařadil, jsou velmi znepokojující. Podle organizace totiž už demokratické nebyly ani parlamentní volby loni v dubnu. FH tvrdí, že opozice nemohla kvůli omezení reklamního prostoru a omezenému místu v provládních médiích Orbánovu Fideszu konkurovat.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Kilometr za cent aneb Za dálniční unii

K podobnému závěru došli ostatně i pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ředitel FH Michael Abramowitz k tomu dodal, že v Maďarsku přestala existovat svobodná politická soutěž.

Mluvčí Orbána Zoltán Kovác se snažil alarmující hodnocení odbýt tvrzením, že za ním je opět filantrop George Soros. To ale prostě vůči faktům neobstojí. Zároveň je třeba říci, že pád Maďarska sice znamená, že je na tom s demokracií hůř než Indie nebo Mongolsko, ale ještě lépe než Rusko nebo Ázerbájdžán. Kategorie, v níž Maďarsko dnes je, návrat plné demokracie evropského typu nevylučuje. Jen je třeba si v EU přiznat problém a začít s léčbou. Dříve, než se od nakažlivého Orbána nakazí další možní unijní diktátoři.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Na Kreml stále platí Reaganův recept