Jestli to není náhodou i tím, že je Rakousko „zelenou“ zemí, zatímco my si lebedíme v hnědouhelných dolech, atomových elektrárnách, fabrikách, velkolánech, v krajině zaneřáděné obřími skladišti a za maximum našeho národního výkonu považujeme zastavení prázdných ploch ve městech betonovými baráky a postavení dálnic.

Ekologie není v Rakousku záležitostí nějaké jedné politické strany, je to celonárodní program ohleduplnosti a úctě k životnímu prostředí, pořádku v tom nejlepším slova smyslu. Za tímto životním stylem míří k našim jižním sousedům těžké miliony turistů, nad Českem vede 3:1 a ve finančním vyjádření ještě více.

Metropole Vídeň je díky důmyslné ekologické, sociální a integrační politice dlouhodobě „nejlepším městem k životu“, a to je přitom Praha o tolik krásnější.

To, že je v Rakousku ochrana životního prostředí na prvním místě téměř ve všem, umožnilo na nový rok i vytvoření nové vlády lidovců Sebastiana Kurze a Zelených. S dodatkem, že také rakouský prezident Alexander Van der Bellen je bývalým předsedou této strany. Měli bychom se nad tím my Češi aspoň zamyslet. A možná se plácat méně po ramenou s Viktorem Orbánem a více naslouchat radám Sebastiana Kurze a Van der Bellena.