Včetně statisíců případů znásilnění, vražd, rabování a hromadných poprav. O zacházení s válečnými zajatci, odvlékání ruských emigrantů a dalších zločinech nemluvě. Přesto jsou poslední žijící veteráni Rudé armády pokládáni za nezpochybnitelné hrdiny. Nejen v Rusku, ale i v Česku.

Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), u nás hanlivě a nepřesně nazývaná banderovci, má ve své historii také velmi mnoho temných míst. Od antisemitismu přes brutální střet s Poláky v národnostně smíšeném území Volyně až po určitou spolupráci s nacisty proti sovětům.

Ale také neuvěřitelně hrdinný boj proti sovětské nadvládě a za samostatnost své země ještě víc než pět let po sovětské okupaci a podrobení Ukrajiny stalinským Sovětským svazem. Proto lze pochopit, že v dnešní době, kdy putinovské Rusko opět okupuje ukrajinské území a snaží se zakroutit krkem tamní rodící se demokracii, se část Ukrajinců vrací i k tradici UPA.

Prezident Petro Porošenko před koncem roku uznal poslední žijící bojovníky UPA za válečné veterány. Těmi však nepochybně jsou. Podobně jako i v dnešním Německu jsou válečnými veterány vojáci wehrmachtu, a dokonce i příslušníci jednotek SS.

Ukrajina, podobně, jako to dělá Německo, by ale současně měla plně odkrývat i ony často hrůzné zločiny, kterých se i část ukrajinských veteránů dopouštěla. Tuto diskusi bychom měli pomoci Ukrajině vést a přátelsky jí v tom pomáhat. Protože i tím se odliší od putinovského režimu, který nic takového v případě zločinů rudoarmějců nepřipouští.