V neděli tu přesto více než každý pátý volič volil antisystémovou, populistickou a v některých směrech i extrémně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD). V ještě o něco úspěšnějším a bohatším Sasku to bylo dokonce 27,5 procenta voličů. Z hlediska dalšího vývoje je pak velmi varující, že bašty nesnášenlivost šířící AfD jsou především u hranics Polskem a částečně i Českem.

AfD se nepodařilo porazit vládnoucí strany, v Braniborsku sociální demokraty (SPD) a v Sasku demokraty křesťanské (CDU), byť i ony ztratily. Kdo ale ztratil nejvíc, je postkomunistická Levice, která včerejšími volbami přestala být „stranou východních Němců“.

Protože východní Němci jsou ze všech komunismem zasažených národů Čechům nejblíže, vyplatí se studovat vítězné recepty CDU a SPD. Například v Sasku, kde si AfD slibovala nejvíc, tamní premiér Michael Kretschmer navštívil doslova každý kout své spolkové země a nabídl proti nenávisti a atmosféře zmaru šířeným AfD pozitivní program. Hlavně ale všechny „tradiční“ politické strany v Braniborsku i v Sasku vyloučily možnost spolupráce s AfD, a tím ji předem odsoudily do opozice v případě, že AfD by sama nezískala většinu v tamních zemských sněmech.

S AfD se totiž v Německu stále nemluví. Což je i pro nás, sousedy Německa, jen dobře.