Dějiny slovenské účasti ve druhé světové válce se nepočítají od 29. srpna 1944, ba dokonce ani od 22. června 1941, kdy se Slovensko podílelo na přepadení Sovětského svazu. Slovensko totiž bylo spolu s nacistickým Německem jediným státem, který 1. září 1939 přepadl Polsko.

Padesát tisíc vojáků tří slovenských divizí, které zaútočily společně s nacistickým armádním uskupením Jih na polské území na východ od Krakova, bylo početně téměř srovnatelných s účastníky Slovenského národního povstání o pět let později. Mezi veliteli a vojáky povstaleckých sil byli dokonce mnozí z těch, kdo v září 1938 útočili v Plzni vyrobených tancích na Polsko a pomáhali ho Hitlerovi bleskově porazit.

Tuto pohanu, která pokračovala arizací  a holokaustem, pomohlo SNP a jeho hrdinové částečně smýt. SNP bylo sice slovenské povstání, ale za obnovu Československa.  I proto, že jedině jako Čechoslováci mohli Slováci stanout na konci války na straně vítězů, byť pět ze šesti let byli spojenci nacistů.

Mnohé z toho prezidentka Zuzana Čaputová připomněla. Na omluvu za slovenskou účast na přepadení Polska má čas do neděle. Do neděle  1. září, kdy si celý svět bude připomínat, jak Němci a Slováci zahájili před osmdesáti lety druhou světovou válku.