V historii Česka nikdy nebyl v USA takový prezident, který by měl k naší zemi tak přímý vztah, jako má Donald Trump. Samozřejmě, Slovinsko, vlast jeho současné manželky, je na tom ještě lépe. Ale i tak je v Bílém domě člověk, který ví o Česku mnohem více než o většině dalších zemí světa.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Kim rakeťák

Když ale Babiš hovoří o tom, že hodina v Bílém domě mu stačila k navázání osobního vztahu s Trumpem, je třeba to brát s rezervou. Babišova jednání s Trumpem ostatně nic moc konkrétního nepřinesla.

Význam cesty českého premiéra a jeho přijetí v Bílém domě není ale v chemii vztahu Babiš–Trump. Trump je z pohledu českých i evropských zájmů a také vývoje americké demokracie jedním z nejproblematičtějších prezidentů historie USA.

I s ním se sice lze dohodnout na něčem pro Česko a Evropu pozitivním. Ale to, co je opravdu zásadní, nejsou vztahy s Trumpem, ale Česka se Spojenými státy. Jak Babiš správně připomněl, USA jsou státem, který je už sto let naším spojencem. Spojencem naší demokracie, svobodné společnosti, lidských práv. To je hodnota USA pro Česko. Hodnota, která přetrvává. Byť dnes spíše Trumpovi navzdory.

Kateřina Perknerová
Glosa Kateřiny Perknerové: Babišův trik