Má skvělý původ, skvělé vychování a vzdělání, mluví třemi západoevropskými jazyky tak, že byste nepoznali, který z nich je ten skutečně rodný. První pětinu života prožila mimo Německo, v Bruselu, který byl už tehdy srdcem Evropské unie. Dalších několik let strávila za oceánem. A k tomu všemu stihla porodit a vychovat sedm dětí, být dvakrát ministryní spolkové vlády, a kdyby se okolnosti vyvinuly jen trochu jinak, mohla stihnout být i spolkovou prezidentkou.

Jako Evropanka má pochopení pro kompromisy, které drží pohromadě a posouvají dál Evropskou unii. Její evropanství je ale jiné než to, které známe od Angely Merkelové. Ta je bývalá východní Němka, která naší střední Evropě rozumí a dokáže ji i v mnohém omlouvat.

Leyenová je Evropankou, ale Západoevropankou. Nemá a nebude mít ani trochu pochopení pro zdejší autoritáře, pošlapávající základy demokracie a právního státu. O těchto základních evropských hodnotách nehodlá, jak řekla ve Štrasburku, ani diskutovat. A bude trvat na jejich jasném dodržování a trestat porušování postihy, včetně těch finančních. Visegrádští „diktátůrci“ si tak v křehce vypadající, ale odhodlaně vystupující blondýně na sebe upletli pořádný unijní bič.