Duch smíření a odpuštění vyprchal. Karel Kryl litoval toho, že se nechal k duetu zlákat, a záhy zemřel mlád. Karel Gott žije a dodnes fascinuje statisíce diváků a posluchačů. Poslechl Husáka a vrátil se z emigrace, byl tváří anticharty. Když Havel nabídl odpuštění, přispěchal.

Po třiceti letech je nyní znovu slaven. Nikdo už se netáže na jeho chyby. Kdo viděl Gotta veřejně vystupovat, musel mu všechno odpustit, pokud je co odpouštět. Ten chlapík je na pódiu dokonalý profesionál, a nejen proto, že má krásný a vyzpívaný hlas. Vtipkuje a improvizuje, je pánem situace, žádný kožený paňáca, žádná nadutá superstar.

Karel Gott prožil moderní dějiny země. Díky mimořádnému talentu a intuici byl hvězdou osmašedesátého, dob normalizace, sametové revoluce, „středoevropského tygra“, „blbé nálady“ až dodnes. Kdo by ho chtěl nyní soudit, byl by považován za zapšklého závistivce. Jiní, kteří nemají tak pronikavý hlas, jsou pořád souzeni za svá skutečná či údajná selhání. Když se přestaneme navzájem soudit a urážet, můžeme s klidem říci nejen hvězdám: „Všechno nejlepší.“

Autor je novinář a bývalý politik.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.