Poslední bašta suverénního bílého samce je na spadnutí. Ženy jsou v armádě, boxují, bijí se v zápasech nejvolnějšího stylu. Slavné studio Marvel vyrábí ženské hrdinky stejně jako nové série Hvězdných válek. Ne, to není politická korektnost, když jde o peníze. Je to nový pohled na svět.

Před dvěma sty čtyřiceti lety se začala hroutit privilegia šlechty. Před sto lety získala nejprve chudina a pak i ženy volební právo. Před šedesáti lety padla rasová privilegia v Americe.

Teď přichází absolutní rovnost mužů a žen, kterou symbolizuje Lashana Lynchová. Změní se i pohled na historii, která byla většinou vykládána jako dějiny ukrutných evropských válečníků. Lidé, kteří vyrostli v tradiční víře v různé role muže a ženy, budou naříkat. Už teď je to naříkání slyšet. Smutné jsou i ženy, které rády vidí v mužích hrdiny, rváče a živitele rodiny.

Změna se nedá zastavit, ale nebude možná tak krutá. Podle toho, co se dovídáme, Bond zůstane naživu v roli bonvivánského penzisty. Současný západní svět, nedávno ovládaný rasově čistým samcem, je k menšinám otevřený a smířlivý. I bílému muži nechá kus jeho pohádky.

Autor je novinář a bývalý politik.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.