Tu by měl ostatně dnes i Hašek. Úspěch Trikolóry by byl neúspěchem Česka. Nacionalismus, jak ho nový předseda po vzoru svého otce hlásá, je úzkoprsý a svazující. Tento zneužitý Herderův vynález byl pro Evropu ničivější a trpčí než vynález Marxův.

V první světové válce nacionalistické vášně ztělesňované zabedněnými vůdci zničily krásný starý svět. Sotva se začal dávat dohromady, povstal Hitler, který zbožňování národa a nenávist k jiným přivedl k obludnosti. Ne ne, nepřirovnáváme ani v nejmenším Klause mladšího k Hitlerovi, tak jako on přirovnával schvalování evropských zákonů k výběru Židů do transportu.

Nacionalismus je však škodlivý i v mírné, civilizované podobě. Vede k nesnášenlivosti a alibismu, neoprávněné hrdosti a kýčovitým emocím. Je nakažlivý, neboť jeho kus je v každém hokejovém fandovi. Hranice mezi ušlechtilým vlastenectvím a nenávistí k cizím národům je schengenská, tedy dokonale propustná.

Okamurova okázalá sázka na strach z uprchlíků působí krotce. Šéf SPD je zdatný obchodník, který našel díru na politickém trhu. Mladý Klaus je vzdělanější, ostřejší, má větší politický talent a bezvadně mluví. Dokonce se zdá, že tomu, co říká, skutečně věří, což lidi přitahuje.

Lze si proto přát, aby se v něm konečně ozvala freudistická vzpoura proti otci. Pokud by tvůrčím způsobem neomílal jeho pozdní protievropskou „filosofii“, mohl by se stát mimořádným politikem.

Autor je publicista a bývalý politik

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.