Důvodem odstávky je snaha Evropského parlamentu, který hodlá změnit pravidla internetu. Chce chránit práva autorů. A to tak, aby za to, že někdo jejich duševních děl používá, dostali aspoň nějaké drobné. Argumenty proti tomu jsou vážné, ponejvíce technické. Pracovníci Wikipedie se obávají, že se jim hesla budou dělat obtížněji. Slovutní vědci, kteří se obrátili na Evropský parlament, se zase domnívají, že nový zákon zvýhodní velké vydavatelské domy proti malýmnezávislým nakladatelstvím.

Jsou to jistě závažné námitky, vycházejí však z předpokladu, že na internetu neplatí přikázání „nepokradeš“. Lidi si na to už dočista zvykli a velké sítě jako Facebook, Google či YouTube umějí drobného kradení využít k vydělávání velkých peněz. To nebudiž bráno urážlivě. Lidi z nich mají poučení i zábavu.

Vezměme si však, jak by se stavěly dálnice, kdyby bylo možno ukrást drobným domkářům jejich pozemky. Možná by bylo lepší lidi v marketech nechat krást drobné zboží, složitá evidence se nevyplatí. V reálu to působí absurdně, až slabomyslně. Ve virtuálu normálně. Omezení krádeží na sítích je bezpochyby správné. Stávka Wikipedie je nespravedlivá.

Autor je publicista a bývalý politik.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.